Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 60/50-400
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinder udvidelseskraft (250 bar): | 4,91 ton |
| Cylinder udvidelseskraft (180 bar): | 3,53 ton |
| Stempels indvendige diameter: | 60 mm |
| Stempelstangs diameter: | 50 mm |
| Slaglængde på hydraulisk cylinder: | 400 mm |
| Vægt: | 13,7 kg |
MÅL

| Kode | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (cylinder slaglængde) | E |
| mm | |||
| 14442 | 60/50-100 | 100 | 260 → 360 |
| 14443 | 60/50-150 | 150 | 310 → 460 |
| 14444 | 60/50-200 | 200 | 360 → 560 |
| 14445 | 60/50-250 | 250 | 410 → 660 |
| 14446 | 60/50-300 | 300 | 460 → 760 |
| 14447 | 60/50-350 | 350 | 510 → 860 |
| 14448 | 60/50-400 | 400 | 560 → 960 |
| 14449 | 60/50-450 | 450 | 610 → 1060 |
| 14450 | 60/50-500 | 500 | 660 → 1160 |
| 14451 | 60/50-550 | 550 | 710 → 1260 |
| 14452 | 60/50-600 | 600 | 760 → 1360 |
| 14453 | 60/50-700 | 700 | 860 → 1560 |
| 14454 | 60/50-800 | 800 | 960 → 1760 |
| 14455 | 60/50-900 | 900 | 1060 → 1960 |
| 14456 | 60/50-1000 | 1000 | 1160 → 2160 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og deraf følgende bevægelse. De fungerer baseret på Pascals lov og udnytter den kraft, som genereres af trykket fra en indesluttet væske - olie. Når hydraulikvæsken pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stemplet og skaber en lineær bevægelse.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideelle til løft, presning, vipning eller spænding, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft tilbagefører stangen til dens oprindelige position.
Nøglefunktioner:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved brug af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder og stempel- eller stangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre anvendes i forskellige industrier, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





