Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 50/40-300
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Max. tryk: | 250 bar |
| Max. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinder udvidelseskraft (250 bar): | 3,14 ton |
| Cylinder udvidelseskraft (180 bar): | 2,26 ton |
| Stempel indvendig diameter: | 50 mm |
| Stempelstang diameter: | 40 mm |
| Slaglængde på hydraulisk cylinder: | 300 mm |
| Vægt: | 7,5 kg |
MÅL

| Kode | Cylinder | D (slag) | E |
| mm | |||
| 14427 | 50/40-100 | 100 | 230 → 330 |
| 14428 | 50/40-150 | 150 | 280 → 430 |
| 14429 | 50/40-200 | 200 | 330 → 530 |
| 14430 | 50/40-250 | 250 | 380 → 630 |
| 14431 | 50/40-300 | 300 | 430 → 730 |
| 14432 | 50/40-350 | 350 | 480 → 830 |
| 14433 | 50/40-400 | 400 | 530 → 930 |
| 14434 | 50/40-450 | 450 | 580 → 1030 |
| 14435 | 50/40-500 | 500 | 630 → 1130 |
| 14436 | 50/40-550 | 550 | 680 → 1230 |
| 14437 | 50/40-600 | 600 | 730 → 1330 |
| 14438 | 50/40-700 | 700 | 830 → 1530 |
| 14439 | 50/40-800 | 800 | 930 → 1730 |
| 14440 | 50/40-900 | 900 | 1030 → 1930 |
| 14441 | 50/40-1000 | 1000 | 1130 → 2130 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulisk cylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og den deraf følgende bevægelse. De fungerer baseret på Pascals lov og udnytter den kraft, der genereres af trykket fra en tilfangetaget væske – olie. Når hydraulisk væske pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stemplet og skaber bevægelse i en lige linje.
Vores MONO hydrauliske cylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideel til løftning, presning, tiltning eller klemning, hvor tyngdekraften eller en ydre kraft bringer stangen tilbage til sin oprindelige position.
Vigtige funktioner:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ydre kraft eller tyngdekraften
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder og stempel- eller stangdiametre
Enkeltvirkende hydrauliske cylindre anvendes i forskellige brancher, herunder landbrug, maskinindustri, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





