Nye produkter
HYDRAULISK CYLINDER MONO 50/40-100
| TEKNISKE DATA | |
| Returnering eller ombytning: | 14 dage |
| Garanti: | 2 år |
| Maks. tryk: | 250 bar |
| Maks. hastighed: | 0,5 m/s |
| Cylinderudvidelseskraft (250 bar): | 3,14 ton |
| Cylinderudvidelseskraft (180 bar): | 2,26 ton |
| Stempels indre diameter: | 50 mm |
| Stempelstangs diameter: | 40 mm |
| Slaglængde på hydraulikcylinder: | 100 mm |
| Vægt: | 4,2 kg |
MÅL

| Kode | Cylinder | D (slag) | E |
| mm | |||
| 14427 | 50/40-100 | 100 | 230 → 330 |
| 14428 | 50/40-150 | 150 | 280 → 430 |
| 14429 | 50/40-200 | 200 | 330 → 530 |
| 14430 | 50/40-250 | 250 | 380 → 630 |
| 14431 | 50/40-300 | 300 | 430 → 730 |
| 14432 | 50/40-350 | 350 | 480 → 830 |
| 14433 | 50/40-400 | 400 | 530 → 930 |
| 14434 | 50/40-450 | 450 | 580 → 1030 |
| 14435 | 50/40-500 | 500 | 630 → 1130 |
| 14436 | 50/40-550 | 550 | 680 → 1230 |
| 14437 | 50/40-600 | 600 | 730 → 1330 |
| 14438 | 50/40-700 | 700 | 830 → 1530 |
| 14439 | 50/40-800 | 800 | 930 → 1730 |
| 14440 | 50/40-900 | 900 | 1030 → 1930 |
| 14441 | 50/40-1000 | 1000 | 1130 → 2130 |
Hydrauliske cylindre MONO
En hydraulikcylinder omdanner hydraulisk energi til lineær kraft og den dertil hørende bevægelse. De fungerer ud fra Pascals lov og udnytter den kraft, som genereres af trykket fra en indelukket væske – olie. Når hydraulikvæske pumpes til den ene side af cylinderen, skubber den stemplet, hvilket skaber en lineær bevægelse.
Vores MONO hydraulikcylindre repræsenterer pålidelig kraft i én retning.
Enkelvirkende hydraulikcylindre er designet til at levere pålidelig og kontrolleret kraft i én retning – ideel til løft, presning, vipning eller fastspænding, hvor tyngdekraften eller en ekstern kraft returnerer stempelstangen til dens oprindelige position.
Nøglefunktioner:
- Enkel og robust konstruktion
- Automatisk tilbagetrækning ved hjælp af ekstern kraft eller tyngdekraft
- Lave vedligeholdelsesomkostninger og lang levetid
- Fås i forskellige slaglængder samt stempel- eller stangdiametre
Enkelvirkende hydraulikcylindre anvendes i mange brancher, herunder landbrug, maskinteknik, byggeri, skibsbygning, energi, fødevareindustrien og bilindustrien.





